Analogová škola – Ohnisková vzdálenost

Objektiv je šložitá soustava čoček, to už jsem ostatně psala v předchozím článku. Je na něm ale zajímavého mnoho dalšího, proto se mu budu ještě chvíli věnovat. V dnešním díle analogové školy to konkrétně bude ohnisková vzdálenost. Optická mohutnost objektivů se určuje podobně jako optická mohutnost jednotlivých čoček ohniskovou vzdáleností (f), ta se vypočte podle rovnice f = 1 m : D (dioptrie). Ohniskovou vzdáleností se rozumí vzdálenost optického středu objektivu od roviny, na kterou objektiv ostře promítá obraz předmětů ležících v nekonečné vzdálenosti.  Udává se v mm a označuje se f. O vlivu ohniskové vzdálenosti z hlediska optiky na perspektivu, zaostření nebo hloubku ostrosti se budu věnovat v dalších článcích, ale v tomto díle bych se chtěla zaměřit na to, jaká ohnisková vzdálenost je přirozená úhlu lidského oka, která je tedy normální.

Za normální se považuje objektiv s ohniskovou vzdáleností stejně dlouhou, jako je úhlopříčka negativu. Pokud ale začnete počítat, zjistíte, že jsou tam nepatrné odchylky – většinou se totiž za normální považuje ohnisková vzdálenost nepatrně delší nebo kratší. Rozdíly jsou to ale minimální. U negativů o rozměru 24 x 36 mm se považuje za normální ohnisková vzdálenost 50 mm (úplně přesně 43 mm). U rozměru 6 x 6 cm je normální 75 mm, ale ve skutečnosti tato ohnisková vzdálenost vychází pro 4,5 x 6 cm. Pro 6 x 9 cm je to 105 mm.

retrofotografka

Trochu složitější je to u digitálních fotopřístrojů. Tam je potřeba brát ještě v úvahu crop faktor, který přepočítává ohniskovou vzdálenost na kinofilmové políčko. Pokud vlastníte full-frame zrcadlovku, máte velikost čipu stejně velkou jako je kinofilmové políčko a platí pro vás, že normální ohnisková vzdálenost objektivu je 50 mm. Pokud ale máte ve fotoaparátu čip menší, například o polovinu, máte crop faktor 1,5 a pak budete potřebovat objektiv s ohniskovou vzdáleností cca 35 mm, abyste dosáhli zorného úhlu 50 mm. Crop faktor 1,5 totiž znamená, že jakýkoli objektiv s určitou ohniskovou vzdáleností, který na svůj fotopřístroj nasadíte, musíte vynásobit 1,5 abyste dostali skutečnou ohniskovou vzdálenost objektivu na vašem fotoaparátu. Když tedy na fotoaparát s crop faktorem 1,5 nasadíte 100 mm objektiv, ve skutečnosti bude odpovídat 150 mm objektivu. S crop faktorem 1,8 to budete mít jako normální objektiv s ohniskovou vzdáleností 28 mm a například s crop faktorem 2 to bude 25 mm. Pomoci případně může i jednoduchá kalkulačka.

Doufám tedy, že je normální ohnisková vzdálenost jasná, že jste si se mnou procvičili Pythagorovu větu při jejím výpočtu, že víte co je to crop faktor a že pokud máte nějaké otázky či nejasnosti, napíšete mi :)

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *