V přechozím článku jsem vám vysvětlila důvody k sepsání tohoto miniseriálu, dnes se tedy posuneme dál – řekneme si, co budete potřebovat a bez čeho se neobejdete.
Než se pustím do popisu vybavení a chemie, ráda bych podotkla, že na vyvolávání filmu rozhodně není potřeba hodně prostoru. Stačí vám umyvadlo, tekoucí voda (v nouzi ani tu mít nemusíte, ale proč si to komplikovat hned od začátku) a alespoň minimální odkládací prostor o velikosti cca 30×30cm.
K úspěšnému domácímu vyvolání filmu v koupelně musíte koupit pár věcí. Jako ve všem můžete koupit pomůcky za 100,- ale i třeba za 1000,-. Je na vás, kolik chcete do této zábavy na začátku investovat, já se v tomto článku ale budu snažit popsat způsob, jak pro začátek investovat opravdu minimum, protože kdo ví, jestli vás to chytne a stanete se „jedním z nás“.
Rozhodně potřebujete vyvolávací tank, bez kterého se neobejdete. Pro začátek bude stačit klasický Plastimat, který koupíte poměrně běžně za cenu kolem stokoruny. Uvnitř má dvě cívky, takže vyvoláte najednou dva filmy 35mm. Dále trychtýř běžné velikosti pro usnadnění přelévání chemie z tanku zpět do lahví při vyvolávání, ocet, jar, stopky (v mobilu má dnes asi každý), nůžky, kolíčky na zavěšení vyvolaného filmu a 3 litrové láhve destilované vody na přípravu chemie a samotné uchovávání výsledných roztoků. Jedinou složitěji dostupnou věcí je teploměr, který by měl zobrazovat teploty kolem 20°C a měl by reagovat co možná nejrychleji. Mě se osvědčil teploměr na víno, ale prodává se teploměr přímo pro potřeby vyvolávání, např tento.
Dále budete pochopitelně potřebovat chemii. K vyvolávání jsou zásadní 4 – vývojka, přerušovač, ustalovač a smáčedlo. Výběr vývojky bych pro začátek nekomplikovala a pořídila bych Ilford ID-11. Litr stojí 170 kč a vystačíte si s tím bez problémů 10 vyvolávacích cyklů. Prodává se v přášku, balení obsahuje dva sáčky označené A a B, takže si ji musíte doma připravit. Postup je ale velmi jednoduchý – ohřejete si 750 ml destilované vody na 40°C, ve které pak rozmícháte sáček A. Jakmile se vše rozpustí, nasypete tam sáček B. Je ho více, doporučuji tedy sypat postupně. Až bude vše dobře rozpuštěno, dolijete roztok 250 ml destilované vody a máte hotovo. Nechte chvíli odstát a přelijtě zpět do lahve od destilované vody, kterou jste použili. Vývojka se moc nekamarádí se vzduchem, vytlačte tedy před uzavřením lahve přebytečný vzduch. Vývojku doporučuji uchovávat v lednici.
Přerušovač můžete koupit od Ilfordu, 500 ml balení pořídíte za 330 kč a ředíte ho v poměru 1:19, takže cena není nijak závratná. Dá se ale i velmi jednoduše vyrobit doma, stačí vám 2 dcl octa, který dolijete destilovanou vodou do 1 l. Popravdě trvanlivost takto podomácku připraveného roztoku jsem nikdy nezkoumala, vzhledem k jednoduchosti a nízkým nákladům si ho na každé vyvolávání připravuji znovu. Ustalovač koupíte od Ilfordu nebo Fomy. Cena u Ilfordu je 230 kč, ten od Fomy stojí 82 kč a je naprosto dostačující. Budete ho ředit v poměru 1:5 a v takto připraveném roztoku ustálíte až 10 filmů, takže výsledné náklady na jeden film jsou mizivé. Smáčedlo se dá pochopitelně také pořídit, ale nahradit ho můžete obyčejným jarem.
Tím máme připraveno vše potřebné. Příště se už pustíme do samotného procesu vyvolávání. Doufám, že se těšíte a že už máte dofocený film.
Další díly „Vyvolávání černobílých filmů“
- Úvod do vyvolávání černobílých filmů
- Vyvolávání černobílých filmů – co budete potřebovat (právě čtete)
- Vyvolávání černobílých filmů – jdeme na to!