Vyvolávání černobílých filmů – jdeme na to!

Jdeme do finále – již víme, co si máme koupit, jak si připravit chemii, takže teď už máme vše připravené a můžeme se do toho pustit.

Jako první musíme dostat film z kazety do tanku. Pokud to děláte poprvé, podívejte se nejdříve na cívku a vyzkoušejte si, na jakém systému funguje. Je to jednoduché, ale chce to trochu cviku. Cívka má v jednom místě naproti sobě dva výstupky, které slouží k navíjení filmu. Při navíjení filmu držíme cívku oběma rukama. Princip je takový, že pravý výstupek držíte, levý je volný – takto posunete film dále do spirály cívky, pak stisknete levý výstupek, pustíte pravý a posunete pravou část cívky zpět do výchozí pozice. Pustíte levý výstupek a znovu opakujete celý postup od začátku.

Dále si najděte doma místnost, kde je tma. Nejčastěji to je koupelna, komora nebo i prostornější skříň. Důležité je, aby vám tam nepronikalo světlo. Ještě než zhasnete, připravte si vše, co budete potřebovat, ať víte, kde co máte. Vyvolávací tank si rozložte, připravte si cívku, film a nůžky. Film doporučuji zastřihnout rovně, bude se vám na začátku lépe dávat do cívky. Jestli máte vše připravené, upozorněte obyvatele bytu, že vám tam nemají chodit, zhasněte světlo a pusťte se do toho. Jakmile budete mít film namotaný na cívce, odstřihněte ho od obalu, nasuňte cívku na středovou tyčku od tanku, zajistěte kolíčkem a zavřete víčkem tank.

Film máme namotaný a zavřený v tanku, máte tedy čas připravit si chemii. Musíte získat správnou teplotu u všech roztoků. Doporučuji myslet na to, že budete vyvolávat. Když totiž chemii vyndáte z lednice třeba ráno s tím, že odpoledne se do toho pustíte, sleze vám kolikrát jejich teplota sama a vy si pak nedáte tolik práce s přípravou. Nejzásadnější je vývojka – její teplota musí být 20°C s tolerancí dejme tomu ± 1°C. U ostatní chemie je vhodné tuto teplotu dodržovat také, ale už je možná i větší tolerance ± 5°C.

Každý film má svůj optimální čas na vyvolání, tento údaj najdete na vnitřní straně krabičky. Pokud jste koupili vývojku ID-11 (v našem případě značeno jako ID-11 stock) a vyvoláváte například Ilford 125, bude optimální čas 8:30. Jen upozorňuji do budoucna, pokud budete vyvolávat další filmy, je potřeba k tomuto tabulkovému času přičíst 10 % času navíc, aby byl výsledek optimální, i když vývojku použijete víckrát.

Máte vše připraveno? Jdeme na to!

Připravte si stopky, které máte třeba v mobilu. Doporučuji vypnout automatický zámek kláves/obrazovky, ušetříte si pak zbytečné zmatkování až se vám telefon uprostřed vyvolávání vypne. Sundejte bílé víčko vyvolávacího tanku, nalijte do něj vývojku a nasaďte bílé víčko. Zapněte stopky a 30 vteřin tank překlápějte (otáčejte ho dnem vzhůru a zase zpět). Jde o to, aby se vývojka dostala rovnoměrně všude na povrch filmu. Každou minutu toto překlápění opakujte 10 vteřin. Posledních 10 vteřin před uplynutím času začněte lít zpět do lahve (zde se vám prvně bude hodit ten trychtýř).

Pro přehlednost dodávám přesný harmonogram pro vyvolání Ilfordu 125 v ID-11:

 • 00:00 – 00:30 překlápím
 • 00:31 – 00:59 čekám
 • 01:00 – 01:10 překlápím
 • 01:11 – 01:59 čekám
 • 02:00 – 02:10 překlápím
 • 02:11 – 02:59 čekám
 • takto opakujeme každou minutu
 • 08:00 – 08:10 překlápím
 • 08:11 – 08:19 čekám
 • 08:20 začnu vylévat vývojku z tanku zpět do lahve

Vývojka svoji práci vykonala, na řadě je přerušit tento chemický proces – do tanku nalijeme přerušovač a nasadíme bílé víčko. Tank překlápíme po dobu cca 30-40 vteřin, aby se přerušovací lázeň dostala opravdu všude. Poté přerušovač vylijeme a nalijeme do tanku ustalovač. Po nalití opět překlápíme tank cca 30 vteřin a v průběhu ustalování překlápění zopakujeme ještě asi dvakrát. Ustalovací lázeň trvá cca 5-6 min, pak roztok vylijeme zpět do lahve a začneme vyplachovat. Někteří vyplachují destilovanou vodou, ale upřímně já už to nedělám a myslím si, že žádná velká tragedie to není. Jde o to, aby voda byla bez nečistot a prachu. Samozřejmě, že destilovaná voda toto splňuje nejlépe, mě ale vždy stačila voda z kohoutku. Vyplachování by mělo být důkladné, musíte se zbavit veškeré chemie. Věnujte tomu alespoň 15 min, kdy několikrát napustíte tank vodou, párkrát překlopíte a vylijete.

Úplně na závěr přijde smáčedlo, které napomahá schnutí filmu. Otevřete vyvolávací tank – nyní už za šroubovací závit a naplňte ho vodou tak, aby byly cívky s filmy ponořené a dejte tam jednu kapku jaru. Za středovou tyčku několikrát zakvedlejte s cívkou. Smáčíme asi 1 minutu.

A je to. Vyndejte opatrně film, zavěste ho na bezprašném místě (většinou je nejvhodnější koupelna) kolíčky a nechte ho řádně uschnout. Můžete si gratulovat, zvládli jste to! Pokud jste stejně nadšeni jako já při prvním vyvolání svého vlastního filmu, věřím, že se v temné komoře ještě někdy potkáme a spácháme i něco složitějšího. :)

PS: Pokud návod opravdu vyzkoušíte a projdete si tím se mnou, dejte vědět, jak se dařilo/nedařilo, budu ráda za zpětnou vazbu.

Další díly „Vyvolávání černobílých filmů“

 1. Úvod do vyvolávání černobílých filmů
 2. Vyvolávání černobílých filmů – co budete potřebovat
 3. Vyvolávání černobílých filmů – jdeme na to! (právě čtete)

Komentáře

 1. Marti díky! Ve sklepě mi leží tank, lahve, kovové kolíčky na zavěšení vyvolaných filmů, teploměry, misky, leštička a samozřejmě zvětšovák. Už jsem skoro zapomněl, že je tam mám. A jen díky tobě jsem si na ně vzpomenul. Semlela mne doba digitální a do toho práce. Ne že už jsem se k filmům roky nedostal, ale ani ke klasickému focení. Ale i ke mě se blíží změna. Věřím že k lepšímu.

 2. Díky moc, Tome – udělalo mi to opravdu velkou radost. Držím palce při návratu k osvědčeným, kreativním technologiím :)

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *