Hospodyňka domácí

Že jsem milovnice retra se dávno ví. Poslední dobou se ale k analogové fotografii, hodinkám Prim a bleším trhům přidala ještě jedna záliba – rady a návody pro hospodyňky. Takové ty krásné příručky pro mladé dívky, novomanželky, ženy a matky v domácnosti.

Najdete v nich vše. Zjistíte jak uspořádat nábytek, naučíte se šít, vařit, stolovat, žehlit, prát i opravovat nejrůznější věci v domácnosti. Tyto knihy vám poradí jak šetřit peníze, které do rodiny přináší muž, jak efektivně nakupovat, neplýtvat, ulehčit si svou namáhavou práci hospodyňky nebo jak se postarat o to, aby domácnost a rodinný život byl krásný.

První knihu s tímto tématem mi zapůjčila moje babička – je z roku 1958, rady jsou tedy poměrně moderní a snadno se dají použít v dnešní době.

Naše domácnost
Naše domácnost – nakladatelství Práce

Mým velkým snem ale bylo získat Praktickou hospodyňku. Sháněla jsem ji více než rok. Dva svazky o 1200 stranách, které vyšly v roce 1928 a vše popisovaly úplně z jiného pohledu hlavně proto, že byla vydána v době, kdy nebylo běžné jít si do obchodu koupit listové těsto, vyprat prádlo v automatické pračce nebo vyhodit oblečení jenom proto, že se na něm udělá díra.

Praktická hospodyňka
Praktická hospodyňka – F.Strnadel a spol

Každá strana je plná báječných rad, které by byla škoda zapomenout. I dnes se spousta z toho dá použít. A to se mi na tom líbí. I když dnes máme většinu věcí jednodušší díky různým vymoženostem, je zajímavé číst o tom jak tyto věci dělaly naše babičky a prababičky. Princip totiž zůstává stejný. Domov, kam se rádi vracíme a je nám tam dobře.

Jestli tyto věci zajímají i vás, sledujte hospodyňku na Twitteru a Facebooku. A pokud doma máte nějakou takovou publikaci, ozvěte se mi – rozhodně si ji potřebuji přečíst :)

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *