Mám ráda retro

Wikipedie definuje „retro“ jako obecné označení pro něco minulého, zaniklého nebo bývalého.

IMG_1560

Podle mě k tomu není potřeba dodávat ohraničené časové období nebo přesnější definici. Myslím, že za retro bude každý z nás považovat něco jiného. Pro někoho je retro starý šicí stroj po babičce, natahovací hodiny s olověným závažím na chatě nebo třeba i zvonové kalhoty, které nosili naši rodiče. Někteří později narození ale mohou za retro označit i třeba Nokii 6210, protože dneska přece mají všichni smarthphone.

Moje definice retra je poměrně jednoduchá, i když všeobecná – retro je pro mě vše, co je staré a má svoji historii, duši a „otisk času“. Mám slabost pro starožitnosti, líbí se mi jejich vůně a ráda přemýšlím kdo ty předměty používal, k čemu a jestli ho to těšilo nebo je používal jen z každodenní rutiny. Samozřejmě to neznamená, že bych skoupila každé starožitnictví kolem kterého projdu. Z toho už jsem vyrostla. Hlavně po tom, co jsem se na začátku roku přestěhovala z 3+1 do polovičního 2+kk vím, že zachraňovat všechny poklady od zatracení nelze. Je ale pár věcí, které si neodpustím a doma jim udělám ráda místo, i kdybych bydlela v garsonce – knihy, gramofonové desky, analogové fotopřístroje a náramkové hodinky.

Ráda chodím do antikvariátů, dívám se na lidi jak listují starými vydání knih, poslouchám, jak v celé místnosti praskají parkety a vnímám vůni, která se tam všude rozprostírá. Ráda se prohrabuji v kartotéce a jdu desku po desce, až najdu nějakou, kterou ještě nemám a kterou si pak ráda pustím doma na gramofonu, otevřu láhev dobrého vína a užiji si příjemný večer se svým drahým. Je to možná klišé, ale v dnešní moderní době je příjemné se posadit a jen tak si užít tu atmosféru a vrátit život něčemu, co už ostatní odepsali.

Komentáře

  1. Mam moc rada vsechno to retro, o kterem pises. Behem studii jsem byla doma v antikvariatu ve Valentinske. Mam doma vydani Halkovych Pisni vecernich v ilustrovanem vydani z dvacatych let, mam Neumannovy Pisne lesu, vod a strani v krasnem brozovanem vydani… Spoustu techhle pokladu. Bohuzel doma u rodicu, jinak na to nemam misto. :) A jednou, az budu velka holka, si poridim gramofon. Mama ma doma desnou spoustu desek a mimo jine mam na LPckach i pohadky, ktere bych rada jednou poustela Ete. Takze gramec bude. :)

  2. Diky za komentar :) mala urcite bude mit radost z pohadek, ja na to vzpominam, jak jsem jako mala poslouchala desky a mela jsem na usich obrovska sluchatka, ktera byla vetsi nez ja, nekde mam jeste fotku.. :) a vubec nejradsi jsem pry poslouchala Jahelku :)

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *