Minutkový průzkum – výsledky

Tento týden jsem na sociálních sítích zveřejnila malý průzkum, na kterém jsem si chtěla ověřit známost pojmů týkající se hodinek a získat konkrétnější představu o tom, jaký máme vztah k hodinkám, jak a kdy je nakupujeme a jak jsou na tom v této oblasti separátně ženy a muži.

Původně ani nebylo v plánu, že z toho bude článek, ale po prvních cca padesáti reakcích jsem si řekla, že jsou to vlastně zajímavé výsledky a stálo by za to to zveřejnit. Nakonec se mi během tří dnů sešlo skoro 200 odpovědí, což je pro mě báječný výsledek – a hlavně skvělý materiál pro další práci. Všem účastníkům tedy děkuji za účast a věnování minutky na vyplnění.

Odpovědělo mi 34 % žen, 63 % mužů. Zbytek radši nebudu zveřejňovat, ale pobavila jsem se.

Výsledky

Zajímavé bylo, že hodně častým parametrem pro výběr hodinek není až tak cena jako vzhled. Když už se někdo rozhodne koupit si hodinky, cenu moc neřeší, protože si spolu s tím kupuje i historii, technické vybavení a doplněk, takže je s vyšší cenou smířený.

Výsledky II

Podle mě ale nejzajímavější část byla s výrazy, u kterých jste měli říci, zda je znáte nebo si případně zkusit tipnout, co znamenají. Pojďme si tedy vysvětlit, co která slova skutečně znamenají a podívat se na to, jak jste si vedli a jaké perličky jste mi do průzkumu vyplnili.

Nepokoj je regulátor čili oscilátor přenosných mechanických hodin.

Tomuto výrazu dle průzkumu rozumí 45 %. Ti, kteří nerozuměli nejčastěji tipovali, že je to slovo pro hodinky, které nejdou, jsou v nepořádku nebo dokonce zlobí.

Mezi dalšími odpověďmi se objevilo:

  • Chvejú sa? Od radosti?
  • Moje kinetiky po 7mi dnech nenošení začínají být v nepokoji a skákat jak žabka kuňkalka.
  • To má člověk, když hodinky nemůže najít.

Korunka je postranní vroubkované kolečko kapesních a náramkových hodinek, které slouží k natahování a k nařizování.

Tento výraz si vedl lépe – 66 % lidí ho znalo. Dalších 21 %, kteří vybrali variantu že nerozumí ale do popisu popsali korunku správně. Nejčastěji si lidé slovo spojili se zubní korunkou, ústrojím držícím pohromadě ručičky hodinek, ozdobou nebo dokonce českým platidlem s mizivou hodnotou.


V chodu – „chod“ jako takový určuje přesnost hodinek. Výraz „v chodu“ je ale používán ve více případech, tady bylo použito pro prosté popsání toho, že hodinky jdou.

Asi nepřekvapí, že 70 % lidí zde výraz chápalo. Dalších 26 % si tiplo správně a zbytek nevyplnil pro jistotu nic.


Stěžejka je dutá trubička s pružinou, kterou je uchycen pásek náramkových hodinek.

Výrazu rozumělo 40%. Kdo hádal, hledal v tom součástku pohánějící ručičky nebo tak nazýval ručičku samotnou. V odpovědích se objevil i nějaký ten stěžeň. Několik lidí v tom hledalo něco stěžejního, zásadní část hodinek, bez které by to prostě nefungovalo.

  • Sekundová ručička speciálně na stěžejní akce.
  • Hodinky se stěžní? To musí trhat rukávy.
  • Životní okamžik.

Kyvadlo jak vypadá kyvadlo a jeho princip asi všichni známe. U hodin je to vlastně harmonický oscilátor, který umožňuje přesný chod hodinek.

85 % vědělo, o co jde. Zbytek většinou odhadl správně, až na pár výjimek.


V záběru – záběr obstarávají kola s velmi jemným ozubením s trojúhelníkovitými zuby. Při začátku měření se kolo na hřídeli sekundové ručky je v záběru se sekundovým kolem hodinek, při skončení měření se ze záběru vyřadí.

49 % výraz zná. Ostatní se motali okolo focení, ale i úplně jinde:

  • Na hodinky právě vidím, mám je „v záběru“.
  • Když hodinky fotím a mám je v záběru.
  • Nový automobil.

Ratrapánky jsou složitější stopky pro odečítání mezičasů. Dovolují ručky přechodně zastavit, odečíst mezičas a pak pokračovat v dalším měření.

Pro mě asi nejzajímavější výsledky – hlavně v tom, co všechno jste si tipovali. Překvapivě hodně z vás si myslelo, že jsou to skřítci. O co jde vědělo jen 17 %.

  • Boty, co se hodí k hodinkám?
  • Netuším, ale je to super slovo!
  • Nějaká malá píčovina.
  • To co tiká a dělá ratata.
  • Hahaha.
  • Ňuňu.
  • Něco old school co určitě vymyslela Martina.

Rotor je takové vahadlo, které je uloženo centrálně na strojku hodinek co pomocí dalšího soukolí natahuje pero (hnací pružina).

Přímo vědělo 75 %, ale zbytek, co vyplnil nějaký svůj odhad vlastně nebyl také daleko od pravdy.


Tah je kovový/ocelový pásek u hodinek.

Další překvapení. Výraz jako známý označilo 69 %, ale vlastně si myslím, že ne všichni věděli o co jde. Potvrzují mi to hlavně perličky v odpovědích u ostatních.

  • Když na kukačkách vysí taková ta šiška a táhne dolů tu šňůrku co popohání kukačku.
  • Dámou na D7.
  • Něco, co posouvá něco jiného někam.
  • Prodloužená oslava.
  • Rozumím, ale není to to, co si asi myslíte.

Ručka je vlastně jen odborný název pro hodinovou ručičku.

Výraz znalo 83 % dotazovaných. Ostatní ale také popsali danou věc správně, kromě dvou, kteří si mysleli, že je to brzda. Spolu s kyvadlem jsou to tedy slova, které v průzkumu znalo nejvíce z vás.


Setrvačka – přiznávám, tohle byl trochu chyták. Je totiž to samé jako nepokoj.

Tím zajímavější byl výsledek. Hodně lidí znalo jedno nebo druhé, ale ne oboje zároveň. Ti, co neznali ani jeden výraz tipovalo u každého něco úplně jiného. Konkrétně setrvačku jako známý výraz vybralo 70%. Zajímavé odpovědi se tentokrát nekonaly, kromě pár angličáků a autíček všeobecně.


Střelka je volně pohyblivá magnetická součást kompasu, která si zachovává směr sever-jih podle zemského magnetického pole.

Uznávám, nejsou to hodinky, ale výraz jsem chtěla otestovat. 67 % vědělo, zbytek tipoval.

  • Kozmický pes! Mala kamarátku Belku.
  • Ne příliš dobrá řidička, která se toho ale nebojí.
  • Bam bam!

Shrnutí

Je pro mě vlastně překvapením, kolik lidí hodinky vůbec nevlastní a pokud ano, že nenosí pravidelně všechny, které mají. Podle mě je to škoda. Sama bez hodinek nevyjdu z domu a i v dnešní době se na to kolik je hodin podívám na hodinky, i když právě držím telefon v ruce.

Noste hodinky!

Komentáře

  1. Děkuji za pěkný dotazník a sepsání výsledků. Dozvěděl jsem se pár zajímavých informací a pojmů :)

    Jen u části rozhodování o koupi by bylo asi vhodné zvolit prioritizování jednotlivých vlivů. Myslím, že nejdříve je vždy důležitý vzhled, aby se hodinky vůbec líbily, ale cena hraje také výraznou roli. Pokud máte v dotazníku buď vzhled nebo cenu, tak asi každý vybere spíše vzhled, protože si přece nekoupí hodinky za fajn cenu, které se mu nelíbí.
    Konstatování „Když už se někdo rozhodne koupit si hodinky, cenu moc neřeší, protože..“ není pak úplně šťastné. Aspoň tak to vnímám já s pár lety zkušeností v prodeji hodinek.

    Ještě mě napadlo doplnění, že je rozdíl mezi tahem a náramkem. Aspoň tak jsem byl informován, když jsem s hodinkami začínal. Tah je ocelový „natahovací / elastický“ pásek. Náramek je pak klasický ocelový pásek skládaný z jednotlivých článků (možné odebírat, není však elastický). Ale třeba se mýlím. Oba pojmy se teď už používají bez rozdílu.

    Jinak skvělé :) Budu se těšit na další článek / dotazník o hodinkách.

    Zdraví, Jiří Štencek

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *